top of page
Search

Discussion at Przystan na Lato in Bialowieza, pl

  • olgacielemecka
  • Jul 26, 2023
  • 1 min read

Dzięki gościnności wspaniałej artystki i filmowczyni Kasi Hertz jestem teraz w Puszczy, gdzie pracuję nad moją książką. W niedzielę zapraszamy do dyskusji o reżimach dzielenia, granicy i osuszaniu historii:



Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem doktor Olgi Cielemęckiej, postdoctoral fellow w Instytucie Studiów Zaawansowanych na Uniwersytecie w Turku (Finlandia) i doktora Michała Pospiszyl, adiunkta w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz visiting fellow w Instytucie Nauk o Człowieku (IWM) w Wiedniu:

Temat panelu: “Do kogo ma należeć świat?” Reżimy dzielenia i militaryzacja przyrody na granicy polsko-białoruskiej.

Obecnie na świecie istnieją około siedemdziesiąt cztery mury i płoty graniczne. W 1989, było ich sześć. W Unii Europejskiej i w strefie Schengen, zapory graniczne liczą dziś co najmniej 2048 kilometry. W ostatnich kilku latach, kraje takie jak Polska, Litwa i Finlandia wzniosły własne bariery graniczne, by ograniczyć możliwość przekroczenia granic państw w nieuregulowany sposób. Patrząc na mur graniczny biegnący między Polską a Białorusią, przecinający cenne przyrodniczo obszary, pytanie o militaryzację natury jako technologii władzy nabiera szczególnego znaczenia i pilności.


Według filozofa Achille Mbembe reżimy graniczne i ich technologie (takie jak, między innymi, zapory graniczne), mają za zadanie zagarnianie i dzielanie terytorium tak, by ponownie zdefniować “do kogo ma należeć świat”. W kontekście rozgrzanej do granic przetrwania planety, jak możemy przeciwstawić się przemocowym reżimom dzielenia, odgradzania i weponizacji tego, co wspólne? Jak możemy wbrew tej logice, wyobrazić sobie (i praktykować) wspólne przetrwanie?


wiecej na temat projektu Zalesiona Mapa Pamięci znajdziesz na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/zalesionamapapamieci/ i Instagramie: https://www.instagram.com/zalesionamapapamieci/

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post

©2019 by Olga Cielemecka. Proudly created with Wix.com

bottom of page